Co s popadaným ovocem

Využijte popadané ovoce, které hnije na zemi k užitku. Pokud máte ovoce, které jste chtěli, uskladněné ve sklepě a mače připravené na odvoz do palírny, je ta pravá chvíle se zbavit i toho, co už zkrátka nevyužijete. Jedná se především o ovoce popadané na zemi nebo zbylé na stromech.

Dřív by se rodinný dům bez kompostu nebo hnoje neobešel, dnes už to není pravidlem. Je to však velká chyba, kompost je velice důležitý a to v mnoha směrech, na které se teď podíváme. Pokud teda nemáte kompost, je ten pravý čas ho pořídit nebo postavit, než přijde zima.
sklizeň jablek

Vezměte hrábě, a všechno popadané ovoce nahrňte na jednu hromadu. Nejen, že ulehčíte stromům, ale mohlo by se stát, že strom napadne monilióza nebo strupovitost. Tímto strom chráníte nejen před napadením, ale také využijete i smysluplně zbylou úrodu, protože právě ovoce a shrabaná tráva se slámou, jsou hlavní věcí kompostu. Kompostování má však také svoje pravidla a nedáváme do něho vše, co nás napadne. Jako první je dobré začít buď slámou, nebo větvičkami, které jsme zastříhali od stromků. Takto vytvořený základ kompostu, poskytne vzduch, který je velice důležitý. Dobré je kompost dobře vrstvit a to v podobě vrstvy ovoce a vrstvy suché trávy či slámy. Vrstvy jsou z důvodu toho, aby do kompostu procházel vzduch a voda, je dobré ho také umístit do stinného místa. Pokud kompost příliš rychle vysychá, můžeme ho v určité míře polévat vodou. Pozor, pokud bude však příliš zavodněný, nedojde ke správnému procesu a kompost Vám začne zapáchat, což není dobré pro Vás ani pro sousedy.
jablko na stromě

Kompost skrývá největší bohatství na jaře, kdy ho můžete využít jako hnojivo ke svým stromům, vinohradu. Tím ho zároveň vyčistíme a máme ho připravený na další vrstvení.

Pokud kompost nemáte, měli byste změnit názor a určitě si na zahrádku jeden pořídit. Určitě nebudete litovat a vaše přírodní království bude jenom vzkvétat a vy se tak můžete pyšnit, jak krásně se vaší zahrádce daří.