Květy podzimu pro dobrou náladu

Letní sezóna je u konce, ale to neznamená, že bychom se měli vzdát příjemných posezení na zahradě, ať už u dobré kávy nebo třeba u rozpáleného venkovního krbu nebo ohniště. K navození příjemné atmosféry bezesporu patří i záplava podzimních květin, které dokáží vytvořit kouzelné barevné variace, což jistě přispěje ke zlepšení nálady a zažene podzimní chmury.Oranžové chryzantémy.jpg
Mezi podzimní favority patří bezesporu chryzantémy zvané též jako listopadky nebo dušičky. Jsou to květiny rozličných barev a typů. Většina chryzantém je odolná proti mrazu. Některé však mohou být citlivější, a proto je lepší přikrýt je chvojím. Chryzantémy jsou vhodné k pěstování v půdě i v nádobách. Chryzantémy v nádobách po odkvětu nemusíme vyhazovat. Dokáží při vhodných podmínkách přezimovat, a můžeme se z nich těšit i následující rok.
Další rostlinou, kterou si můžeme zpříjemnit podzim je vřes. Vřes má rád kyselejší půdu, proto je vhodné ho sadit do půdy pro rododendrony a azalky, která má správné složení. Pokud jej pěstujeme v nádobách je potřeba dbát na správnou zálivku. Vřes je odolný proti suchu, přesto je dobré udržovat zeminu vlhkou. Je však potřeba dávat velký pozor na přelití, jelikož hodně zálivky může znamenat uhynutí rostliny. Proti vysychání je dobré přikrýt půdu kůrou.Barevný vřes.jpg
Velmi odolnou květinou jsou také macešky. U nás jsou hojně vysazovány do parků nebo na hřbitovy, protože jsou velmi odolné a dokáží vytvořit nádherné pestrobarevné kreace i v chladných měsících. Macešky můžeme vysazovat i s jinými rostlinami. Na zimu je však vhodné je přikrýt chvojím. Pokud jsou v nádobách, tak nádobu zakopat do země nebo obalit. U macešek je důležitá pravidelná zálivka, a to i v zimních měsících.
Všechny tyto rostliny lze pěstovat i v nádobách, takže s nimi můžete ozdobit balkony nebo terasy. Určitě se vyplatí koupit si rostliny v zahradnictví, protože ty ze supermarketů nejsou zpravidla určeny k dlouhodobému pěstování.